Το 57ο Γυμνάσιο Αθηνών αποτελεί τη συνέχεια του Μικτού Γυμνασίου του Ερυθρού Σταυρού, το οποίο ξεκίνησε τη λειτουργία του από το σχολικό έτος 1977-78 σε αίθουσες του 12ου Δημοτικού Σχολείου, με 390 μαθητές και πρώτη διευθύντρια την κα Βάρτζελη Στέλλα. Από το Σεπτέμβριο του 1983 ονομάστηκε 57ο Γυμνάσιο Αθηνών και από το σχολικό έτος 1986-87 απέκτησε δικό του διδακτήριο. Το καινούριο κτίριο, στο οποίο στεγάζεται σήμερα, εγκαινιάστηκε το Φεβρουάριο του 2000.

Το Μάιο του 2002 εγκαταστάθηκε εργαστήριο πληροφορικής με καινούριους Η/Υ, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα. Αποτελούνταν από 1 server και 11 σταθμούς εργασίας Pentium 1,7GHz με 1/2Gb μνήμη RAM, εκτυπωτή, σαρωτή και σύνδεση στο διαδίκτυο. Επίσης από το Δεκέμβριο του 2006 εγκαταστάθηκε στο εργαστήριο βιντεοπροβολέας. Μέχρι τον Ιούνιο του 2012, όλοι οι Η/Υ αναβαθμίστηκαν σε Pentium Dual Core 2,8GHz με 2Gb μνήμη RAM.

Το Δεκέμβριο του 2012 δωρήθηκαν από τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων δυο φορητοί Η/Υ και δυο βιντεοπροβολείς, ώστε να χρησιμοποιηθούν βοηθητικά στις αίθουσες διδασκαλίας και τη βιβλιοθήκη του σχολείου. Σ' αυτά προστέθηκαν δυο ζευγάρια ηχεία και δυο συστήματα πρόσβασης στο διαδίκτυο μέσω του ηλεκτρικού δικτύου της Δ.Ε.Η, ώστε να διευκολύνονται όσοι διδάσκοντες χρειάζονται το διαδίκτυο. Τον Ιανουάριο του 2016 το σχολείο πιστοποιήθηκε με χάλκινη ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας (eSafety Label).